A Brassó megyei nyitott eseménynaptárat az RMDSZ Brassó megyei szervezete indította el 2016 elején. Célunk összegyűjteni a Brassó megyei rendezvényeket, programokat, amelyeket a magyar közösség könnyen és egy helyen elérhet. Ebben együttműködnek a brassói és környékbeli civil, kulturális, egyházi, ifjúsági szervezetek is. Közösen működtetik a naptárat, ahova bárki könnyedén feltölthet eseményeket. A szervezetek bejegyzéseiből állítottuk össze az első, májusi programajánlót.

Ezúton is felkérjük a civilszervezetek vezetőit, hogy amennyiben szeretnének csatlakozni a civil szervezeti találkozókhoz, körhöz, küldjék el elérhetőségi adataikat a brasso@rmdsz.ro e-mail címre (szervezet neve, vezetőjének neve, telefonszáma, email címe). 


MÁJUSI PROGRAMAJÁNLÓ


I. Családok Hete

2017. máj. 6-14.
Szervező és helyszín: Brassói Unitárius Egyházközség
Egy rendezvény, mely az egész családnak szól, a legkisebbtől a legnagyobbig, a fél évestől a száz évesig, felekezetre és nemre való tekintet nélkül!
A hétvégek kivételével minden nap a programok 18 órától indulnak párhuzamosan, így a munkaidő után egy hasznos időtöltésre ad lehetőséget rendezvényünk.
Abban a reményben, hogy minél többen és minél többet találkozunk a hét folyamán, várunk minden kedves érdeklődőt programsorozatunkra, melynek elemei – egy kivételével – mind ingyenesek.
Május 6., szombat
17,00 Székelyföldi LEGENDÁRIUM – rajzfilmvetítés, játékokkal és kiadványokkal való ismerkedés – ide egy legendáriumos logo jó lenne, ha bekerülne
Május 7., vasárnap
11, 30 Ünnepi istentisztelet – Anyák napi műsor
Május 8., hétfő
18,00 Gyerek a családban – témagazdáink: Szotyori Réka és Márkó Annamária óvónők
18,00 Magyar népmese klub gyerekeknek
Május 9., kedd
18,00 Vegyes páros – dublu mixt – kerekasztal beszélgetés a vegyes házasságról
18,00 Népi motívumok festése gyerekekkel – a kézműves műhely vezetője: Kiss Zita (beugró gyerekenként 12 lej)
Május 10., szerda
18,00 Helyi termék és a család egészsége – Lázár László közösségfejlesztő és sajtkészítő kóstolóval egybekötött előadása
18,00 „Bogyó és Babóca” filmklub kicsiknek és játszóház nagyoknak
Május 11., csütörtök
18,00 Boldogságforrás a nagycsalád! – kerekasztal beszélgetés a Dimény-, Kincses-, Koszta családok részvételével
18,00 Gyerek táncház – Kincses Olga néptánc oktató vezetésével
20,00 CICKOM énekegyüttes – a “FÖLSZÁLLOTT A PÁVA” népzenei tehetségkutató műsor díjazottjainak – előadása
Május 12., péntek
18,00 – Az apa szerepe a családban – Majla Géza óvodapedagógus és pszichológus, a Csíkszentmártoni Korai Fejlesztő és Rehabilitációs Központ munkatársa
18,00 Játszóház gyerekeknek
20,00 – Mai szülők egykori dallamai – családi nosztalgia buli
Május 13., szombat
17,00 – Amikor a játék az Úr!? – INTERAKTÍV CSALÁDNAP
20,00 – Néptánc est családi körben
Május 14., vasárnap
11,30 – Ünnepi istentisztelet – Családok nemzetközi napja – A 25 és 50 éve házasok köszöntése


180 éves az Áprily Lajos Főgimnázium – propramsorozat
2017. máj. 8-13.
Helyszín: Áprily Lajos Főgimnázium, După Ziduri utca 3. szám
Az Áprily Lajos Főgimnázium idén ünnepli az egykori Római Katholikus Gimnázium megalakulásának 180. évfordulóját. Az iskola oktatói és diákközössége egyhetes rendezvénysorozattal tiszteleg a közel két évszázados intézmény múltja előtt. A rendezvénysorozat nyitóeseményére május 8-án kerül sor a Szent Péter és Pál katolikus templomban.
A hét folyamán különböző kulturális tevékenységek, megmozdulások, kiállítások adnak lehetőséget az ünneplésre. Lesz iskolatörténeti vetélkedő, versmondó verseny, zenei és népdaléneklési verseny, képzőművészeti kiállítás, előadássorozat, kerekasztalbeszélgetés. Kérjük iskolánk volt tanárait, diákjait, hogy dokumentumokkal, emléktárgyakkal támogassák a kiállítások létrejöttét. Örülünk olyan képzőművészeti alkotásoknak is, amelyek valamilyen formában az iskolánkhoz kötődnek, vagy amelyek alkotói itt tanultak vagy dolgoztak. Kapcsolattartó tanár: Miklós Margit. Köszönjük a segítséget és minden érdeklődőt szeretettel várunk!
Program:
Május 8., hétfő
13:00-14:00 Ünnepi megnyitó a Szent Péter és Pál római katolikus plébániatemplomban
14:00-15:00 Képzőművészeti és emléktárgy kiállítás megnyitója az első emeleten
15:00 Kötetlen beszélgetés, kávészünet a díszteremben
16:00 Író-olvasó találkozó Orbán János Dénes költővel a díszteremben
Május 9., kedd
14:00 Iskolatörténeti vetélkedő
15:00 Az Örökségünk Őrei vetélkedőre készített anyagok bemutatása
Május 10., szerda
12:00 Versmaraton I-IV. osztály
Áprily Lajos versmondó verseny V-VIII. osztályosoknak
Arany János balladamondóverseny középiskolásoknak
Május 11., csütörtök
12:00-13:00 Hogyan jutottunk el az épületvetítésig? Bordos László Zsolt (művésznevén Bordos.ArtWorks) a vetített kép és az épületvetítés történetéről, valamint saját munkásságáról tart előadást
13:00-14:00 Gyermektáncház – 0-IV. osztály
14:00 Népdalvetélkedő: V-VIII., illetve IX-XII, osztályosoknak
17:00 Búzavirág nyílt táncpróbája a tornateremben
Május 12., péntek
10:00-13:00 A 21. századi iskola. Pedagógiai konferencia a díszteremben, előadók: Demény Piroska, Ambrus Zoltán, Krizbai Timea, Burus Botond
12:30 Nebulónia-műhelyek diákoknak az iskola termeiben és az udvaron
17:00 Ünnepi előadás a Dalszínházban
19:00 Állófogadás a Dalszínházban


Ifjúsági Napok – HMIK, NÉGYFALU
2017. máj. 13-14.
Helyszín: Négyfalu, Barcasági Csángó Alapítvány udvarán
Szervező: HMIK (Hétfalusi Magyar Ifjúsági Klub)
Hétfaluban már hagyomannyá váltak az ifjúsági napok. Az idén sor kerül a VI. Hétfalusi Ifjúsági Napokra, amelyet a Barcasági Csángó Alapítvány udvarán szervezünk május 13-14 között.


II. Fogarasi Magyar Nap
2017. május 13., szombat
Helyszín: a református egyház belső udvara
12:00 Hivatalos megnyitó
Nyitóbeszédek, köszöntők
Fellép a Fogarasi Ökumenikus Dalárda
Szavalat: Kocsárdi Manyika
Fogarasi gyermekek énekes műsora
14:00 Délutáni programok
Pásztortűz néptáncegyüttes (Nagybacon)
Csala Kürtje Fúvószenekar (Barót)
Búzavirág Néptáncegyüttes (Brassó)
Interaktív táncház (A táncház világnapjához csatlakozva)
18:00 Esti programok
Fehér Katalin (ének – Fogaras)
Classical Együttes (Operett egyveleg- Sepsiszentgyörgy)
Magyar Retró Slágerek (Udvarbál)
Gyereksátor: egész délután gyerekfoglalkozásokat tart a ZIKE Egyesület (Barót)


BMD-kupa
Május 13., szombat 09:00-16:00
Kedves Sportbarátok!
2017. május 13-án (szombaton) megrendezésre kerül a BMD – Brassói Magyar Diákszövetség Terempályás Labdarúgó Kupa.
Helyszín: Green Park Futballaréna (Brassó, bd-ul Calea Bucuresti, nr. 310 D, megközelíthető: a 17-es autóbusszal, 3 perc távolságra van)
Időpont: reggel 9-kor minden csapat legyen ott (sorshúzás miatt), a bajnokság 9:20-kor kezdődik és 16:00-ig tart.
Meccsek hossza: 2×7 percesek (jelentkező csapatok számától függően változhat)
4+1es csapatokra szabott pályán, minden csapat legtöbb 3 cserejátékost hozhat magával, 3 mérkőzés garantált.
A jelentkezés menete:
Nevezési díj: 80 lej/csapat (az első 12 csapat nevezését tudjuk elfogadni)
Nevezni lehet e-mailben (a jelentkezéshez kell: – csapatnév, csapattagok nevei) a vagy pedig telefonon:
• Orbók Csaba – csaba_07@yahoo.com, 0748541909
• Varga Levente – vargalevente2015@gmail.com, 0726175572
• Rab Károly – 0757619352.
Lebonyolítás: 3*4 csoportokban körmérkőzéssel. A csoportok 2 első csapata és a három csoport harmadik helyén végző 2 legjobb csapat jut tovább a következő fordulóba, utána a 8 csapatból álló mezőny játssza a negyeddöntőt, a 4 győztes az elődöntőt, majd az alulmaradt csapatok a bronzért és a tovább jutók az kupagyőzelemért játsszák a döntőt.
A nevezések számától függően a szervezők a változtatás jogát fenntartják.
Szabályok: kispályás terembajnokság szabályai szerint.
Az első három helyezett díjazott!
Különdíjak:
• Gólkirály
• Legjobb játékos
• Legjobb kapus
• FairPlay díj
Szeretettel várunk minden sportrajongót és a szurkoló táborokat!


365 – Szász Hargita (könyvbemutató Brassóban)
2017. május 16., kedd 18:00-20:00
Helyszín: Pilvax, Michael Weiss utca 16. szám, szervező: RMDSZ Brassó megyei Nőszervezete
Egy olyan könyv bemutatójára hívunk, amely “egyszusszra” olvastatja magát!
Gyöngyvér Forró, a Nőileg magazin szerkesztőjének könyvajánlója:
Idill, ahogy a jó Isten akarja – Hargita Szász Háromszázhatvanötje
Annának mindene megvan: gondoskodó barátok, szuper munka, odaadó pasi. Aztán felbukkan egy régi ismerős, aki átírja a jól kimért forgatókönyvet: Annának mindennap választania kell két élet, két én, két férfi között. És Anna választ.
Mindenki találkozott már Kristóffal, sőt sokan maguk voltak Kristófok. Könyveket írtak, filmeket forgattak róluk: Don Quijote, Mel Gibson a Rettenthetetlenben, Akhilleusz Trója ostrománál, az utolsó mohikán, szamuráj, bajnok, vezér: félisten. Soha egy rossz lépés, mindig hibátlan. Legyintenek, azt mondják, nem létezik. Film és könyv, mese, rege, legenda, fikció.
Az irodalomtanárnőnk egy időben gyakran mondogatta: a regények izgalma abban rejlik, hogy bennük bármi előfordulhat. És annak az ellenkezője is. Belátom, ügyes trükk volt! Így akkor is olvasásra bírt bennünket, amikor mi zsendültünk, a tévé pedig színesedett. Toldi Miklós Hé’, paraszt!-ra adott izmos válasza, János vitéz megingathatatlan hősszerelme és Túri Dani nyers vadsága plátói rajongásunkat a tökélyig sodorta. Elhittük: ez az! A férfi, a szerelem és maga az élet. Szász Hargita Háromszázhatvanötje ezt a „pihe-puha” tizenéves púderidillt juttatta eszembe, amelyben az élet azért pont olyan, mert a jó Isten pont úgy akarta: ahogy lesz, úgy lesz, és bárhogy lesz, jó lesz. Egy világ, amelyben a szerelem örök, a szex tökéletes és a drámák nagyok: banális kis bajok nem háborgatják a hétköznapokat.
A szereplők? Bájos esendőségük önmagunkra emlékeztet – majdnem olyan feltétlen szeretettel bocsátjuk meg nekik a gyors egymásutánisággal meghozott, nem ritkán unortodox és erkölcstelen döntéseiket, mintha önmagunk felett kellene ítélkeznünk. Nem tudunk hosszan haragudni. Kedves Olvasó, ha arra eszmélne, hogy fel-felnevet, somolyogva nosztalgiázik, vagy épp ellenkezőleg, újra lázad és (újra) megbán néhány múltbéli döntést – bár szégyenkeznie nincs amiért –, megnyugtatom: én sem tudtam letenni.
Mese, rege, legenda, fikció. Az.
Egyvalami valós: Kristóf, aki attól János vitéz, Mel Gibson és Robin Hood, mert Anna szereti.
Szeretettel várunk mindenkit!


Stresszfaktor_15 című ifjúsági előadás
május 19., péntek 09:30-10:30
Helyszín: Redut Kulturális Központ, Apollonia Hirscher utca 8. szám
Szervező: Felfalusi Kovács Antal Alapítvány
Jegyek az Áprily Lajos Főgimnázium titkárságán, a Brassói Lapok szereksztőségében (Brassó, Iuliu Maniu utca 32. szám, hétfőtől csütörtökig 10 és 16 óra között), valamint Négyfaluban a Frezia Mania virágüzletben kaphatók. A jegy ára 25 lej.
A Marosvásárhelyi Nemzeti Színház vendégelőadása a STRESSZFAKTOR_15 című ifjúsági előadás, a rendező Csáki Csilla. Jegyek elővételben a 0744162352-es telefonszámon.


BMK Közönségtalálkozó
május 19., péntek 18:00-19:00
Helyszín: Fényes vendéglő, Négyfalu – str. Alexandru Lapedatu utca 3. szám
Újabb közönségtalálkozót hirdetünk, ezúttal a négyfalusi Fényes vendéglőben!
Május 19-én, péteken, 18 órától, Négyfaluba, a Fényes vendéglőbe hívjuk össze mindazokat, akik figyelemmel kísérik a Brassói Magyar Közösség szerkesztőinek munkáját és tevékenységét, valamint mindazokat, akik megismerni szeretnének személyesen esetleg javaslatokat, ötleteket szeretnének adni további brassói magyar rendezvények szervezéséhez. Szeretettel várunk tehát mindenkit ezúttal a Fényesbe!


Kiállításmegnyitó
május 19., p, 18:00 – 19:00
Helyszín: Reménység Háza, Brassó, Moldovei utca 2. szám
Vas Géza, kolozsvári fotográfus: Élő népviselet – Kolozsvár és környéke (Hóstát, Kalotaszeg, Györgyfalva, Szék, Torockó) kiállításának megnyitójára kerül sor május 19 – én, pénteken 18 órai kezdettel. A kiállítást Balási Csaba, a Nemzetközi Fotóművészek Szövetségének Mestere nyitja meg.
Ugyanakkor bemutatjuk a Széki lakodalom című dokumentumfilmet.
Szervező: Apáczai Csere János Közművelődési Egyesület


17. Sokadalom – kézműves seregszemle
2017. máj. 19-20., péntek-szombat
Helyszín: Reménység Háza, Brassó, Moldovei utca 2. szám

Május 19., péntek 18 óra

Vas Géza: Élő népviseletek – Kolozsvár és környéke (Kolozsvári Hóstát, Kalotaszeg, Györgyfalva, Szék, Torockó) fotókiállítás, bemutatja Balási Csaba fotográfus, a Nemzetközi Fotóművészek Szövetségének Mestere, Széki lakodalmas – dokumentumfilm vetítése.

Május 20., szombat 10 óra-21 óra

 • 10:00 Megnyitóbeszédek
 • 10:30-13:00 Néptáncok és népdalok kisiskolások előadása
 • Ifjúsági sátorban: kézműves foglalkozás
 • Festőiskola és népi játékok, Reménység Házi Senior Örömtánc
 • 15:00-21:00
 • Nürzenlander Party Band
 • Búzavirág Néptánccsoport
 • Énekel Antal Zita Melánia
 • Fernet Blues Company
 • Evilági Együttes – Sepsiszentgyörgy
 • Kézműves sátrakban termékbemutató és vásár.

Szervezési koordinátor: Házy Bakó Eszter, tel. 0740420638.

Szervező: Apáczai Csere János Közművelődési Egyesület, Reménység Háza

Támogató: Communitas Alapítvány, Redut Kulturális Központ, Brassai Magyar Adás, Kovászna Megye Tanácsa, Brassói Lapok


Kézműves foglalkozás gyerekeknek

 1. május 20., szombat 11:00-14:00

Helyszín: HMIK-Hétfalusi Magyar Ifjúsági Klub székháza, Brassói Sugárút 150. szám,  Négyfalu

Május 20-án, szombaton, 11:00 órai kezdettel a Hétfalusi Magyar Ifjusági Klub kézműves foglalkozást szervez gyerekeknek, azért hogy kreativitásukat felhasználva, csodás kis dekorációkat készíthessenek! Szervező: HMIK.

Belépődíj: 5 lej

 


Kalapács József (ex. POKOLGÉP) akusztikus életműkoncert
május 21., vasárnap 17:30-18:30
Helyszín: Temple, Mihail Kogălniceanu utca 15. szám
Szervező: Loksi blues café
Tombola:
Első díj: Félórás wishkyparty Kalapács Józseffel
Második díj: a művésztámogatád árának visszatérítése!
Tombola húzás: kapunyitás után mindjárt.
Művésztamogatás: 25 ron elővételben, 30 ron helyszínen
Elővételben kaphatók: Brassói Lapok szerkesztőségében,
Demokrácia Központban, Pilvaxban, Négyfaluban a Frézia Mánia virágüzletben.
Teljeskörű információ a 0721513094 telefonszámon (Kökösi Attila).


Reformáció 500.: orgonakoncert és zenetörténeti bemutatás
május 21., vasárnap 18:00-19:00
Helyszín: Brassói Belvárosi Református Templom, Saguna utca 3. szám
Orgonakoncert és zenetörténeti bemutatás a Reformáció Jubileumi 500. évében a Brassói Belvárosi Református Templomban.
Fellépők:
Dr. Péter Éva (Kolozsvár) előadás
Steffen Schlandt (Brassó) orgona
Strausz Imre István (Marosvásárhely) orgona
Sárdi Hunor (Brassó) orgona
Műsoron korabeli magyar és világi zeneszerzők művei. Szeretettel várunk minden kedves érdeklődőt május 21-én, vasárnap 18 órakor a Saguna utca 3. szám alatti református templomban.


Gocz Elvira – A titokzatos kovásznai asszony, könyvbemutató
május 25., csütörtök 18:00-19:00
Helyszín: Reménység Háza, Brassó,Moldovei utca 2. szám
Szervező: Apáczai Csere János Közművelődési Egyesület
A titokzatos kovásznai asszony című könyvet mutatjuk be 2017. május 25-én, csütörtökön 18 órai kezdettel, a Reménység Házában. A könyvben, amelynek szerzője Gyila Sándor fizikus, a Háromszék napilap munkatársa, Gocz Elvira, a titokzatos kovásznai asszony, mesél kalandos, olykor hihetetlennek tűnő, szenvedésekkel teli életéről.


A rest legényről bábszínház

május 30., kedd 17:00

Helyszín: Arlechino Bábszínház terme a Redut Kulturális Központ mellett

A sepsiszentgyörgyi Cimborák Bábszínház előadásában. 3 éves kortól felnőttkorig. Jegyek a Brassói Lapoknál (Iuliu Maniu utca 32. szám, hétfőtől csütörtökig 10 és 16 óra között), ára: 12 lej. Szervező: Brassó Polgármesteri Hivatala és Városi Tanács, Egyesület az Erdélyi Szórvány Magyarságért


Hagyományos ünnep, Szórvány Nap
2017. jún. 3-4.
Helyszín: Brassói Evangélikus-Lutheránus Egyházközség, Brassó, Iuliu Maniu utca 2. szám
Június 3. és 4. között kerül sor a brassói hagyományos ünnepre, a Szórvány Napra az 500 éves reformáció gondolataival.
Szervező: Brassói Evangélikus-Lutheránus Egyházközség


A kis hableány bábszínház

június 2., péntek 17:00-18:00

Helyszín: Redut Kulturális Központ

Marosvásárhelyi Ariel Bábszínház előadásában. 4 éves kortól felnőttkorig. Jegyek a Brassói Lapok szerkesztőségében (Iuliu Maniu utca 32. szám, hétfőtől csütörtökig 10 és 16 óra között). Ár: 12 lej. Szervező: Brassó Polgármesteri Hivatala és Városi Tanács, Egyesület az Erdélyi Szórvány Magyarságért


Állandó programok:


Fogadóórák az RMDSZ-székházban
Kovács Attila, az RMDSZ Brassó megyei szervezetének elnöke minden szerdán 11 órától tart fogadóórát.
Ambrus Izabella képviselő, ügyvéd minden pénteken 10 órától várja az érdeklődőket.
Idéntől az RMDSZ-székházban is tart fogadóórát Barabás László, Brassó alpolgármestere pénteken 13 órától, viszont pénteken 10 órától a polgármesteri hivatalban is fogadja az érdeklődőket – itt előzetes jelentkezés szükséges a hivatalban.
Tóásó Imelda, Brassó Megye Tanácsának alelnöke és az RMDSZ Brassó városi szervezetének elnöke minden kedden 12 órától fogadja a jelentkezőket az RMDSZ-székházban, illetve a megyei tanácsnál minden csütörtökön 11 órától – itt előzetes jelentkezés szükséges a 0268419145-ös telefonszámon.
Nádudvary Györggyel kedden 13 órától és pénteken 12 órától tanácskozhatnak polgárjogi ügyekben.
Kérjük, részvételi szándékukat jelezzék legkésőbb a fogadóóra napján reggel a 0268 472 101-es telefonszámon (hívható hétköznapokon 8 és 16 óra között).
Kuckó babamamaklub
A Kuckó babamamaklub a tipegő gyerekes családokat célozza. Mondókázás, beszélgetés, diafilm-vetítés, szabad játék és sok más tevékenység várja a kicsiket és szüleiket, nagyszüleiket.
Lehet hozni kedvenc játékokat, de a jókedvet semmiképp ne hagyjuk otthon. További információk kérhetők Facebookon Nagy Palló Emőkétől, a klub vezetőjétől. A RMDSZ Brassó megyei Nőszervezet partnerségének köszönhetően találkozunk minden csütörtökön 18 órakor az RMDSZ-székházban. Változtassuk játszótérré a gyűléstermet!

Aerobik Klub Brassóban és Négyfaluban
Négyfaluban Martis Noémi tartja az órákat az új négyfalusi Kulturális Központ egyik termében (George Moroianu utca 17. szám), amely alkalmak időpontjairól az Aerobik zárt facebook csoportban értesíti az érdeklődőket. Brassóban Kerezsi Ágnes tartja az órákat minden hétfőn és szerdán 19 órától az Áprily Lajos Főgimnázium tornatermében.
A résztvevők ne feledjék a tornacipőt és a polifoam matracot. Mindkét klub az RMDSZ Brassó megyei Nőszervezete közbenjárásával működik.
Ingyenes honosítás

Az Eurotrans Alapítvány támogatást nyújt az egyszerűsített honosítási eljárás ügyintézésében. Összeállítjuk az igénylők magyar állampolgársági kérelmét, illetve díjmentesen készítjük el az ahhoz szükséges fordítást és fényképet. Az RMDSZ Brassó megyei szervezetének székházában fogadjuk az érdeklődőket.
Brassai Magyar Adás minden pénteken 14:30-tól az Erdélyi Magyar Televízióban. A Brassai Magyar Adás elérhető a www.brassaimagyaradas.ro honlapon és a facebook.com/brassaitv oldalon.